Tiskové zprávy

Sbírka na podporu testování v domovech pro seniory

Praha 14. dubna 2020 - Organizace ŽIVOT 90 se rozhodla podpořit testování klientů a personálu v domovech pro seniory, a proto založila sbírku "Přispějte na testy pro domovy seniorů".

Aktuální situace v pobytových zařízeních pro seniory je važná. Statistiky ukazují, že úmrtnost starých lidí v souvislosti s toutou nákazou je mnohem vyšší než u jiných věkových skupin - dle údajů Světové zdravotnické organizace je smrtnost na tento virus u populace do 50 let 3,4 procenta, u lidí nad 80 let to může být přitom až 15 procent.  Problémem není věk, ale skutečnost, že starší lidé častěji trpí jinými chorobami než mladší ročníky. Infekce virem pak může být příliš velkou zátěží pro organismus vedoucí k těžšímu průběhu nemoci, případně k  smrti.

Příslušné orgány vydávají metodické pokyny či doporučení, bohužel však chybí možnost testování. Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o testování zaměstnanců těchto zařízení, a to v periodě 14ti dnů a za pomoci tzv. rychlotestů, jejichž spolehlivost je problematická. Další otázkou zůstává, jak a zda lze v pobytových zařízeních pro seniory uvést v život karanténní opatření, když není možné své klienty, ani zaměstnance nechat otestovat.

"V ŽIVOTě 90 se už nedokážeme dívat na nečinnost a čekat, až se z domovů pro naše blízké, z domovů pro seniory, stanou nekontrolovatelná ohniska pandemie a budou následovat scénáře z Itálie a Španělska," upozorňuje Jaroslav Lorman, výkonný ředitel ŽIVOTa 90. 

Sbírka, která je určená na testování klientů a zaměstnanců pobytových služeb pro seniory, běží od středy 1. dubna 2020 na https://www.donio.cz/TestyProSeniory

Aktuálně ke 14. dubnu 2020 byla vybrána částka více než 350.000 Kč. Sbírku podpořila i společnost innogy částkou 500.000 Kč a čtvrtinu výtěžku online hudebního festivalu "Spolu jedním hlasem" věnoval jeho organizátor Festival u vody s r.o. V tuto chvíli spolupracujeme již se 3 domovy pro seniory, jež mají zájem o testování.

 

Vybranou částku budeme rozdělovat tímto způsobem:

1. Pobytová zařízení, jež mají zájem o testování a budou se společně se seniory izolovat. U takových zařízení je totiž nezbytné, aby se všichni klienti i zaměstnanci nechali předtím otestovat. 

2. Zařízení, ve kterých se prokáže nákaza u některého z klientů nebo zaměstnanců. V současné době se totiž ani v těchto případech nepřistupuje k plošnému testování.

3. Pořadí testovaných zařízení bude určeno na základě jejich právní formy takto: 
    A) Nestátní neziskové organizace 
    B) Příspěvkové organizace 
    C) Soukromá zařízení 

 

Kontakt pro média
Marek Kuřina
+420 773 200 071

Potřebujete s něčím poradit?
Neváhejte nás kontaktovat.