Tiskové zprávy

Organizace ŽIVOT 90 pořádá osvětovou kampaň v rámci Světového dne proti násilí na seniorech a seniorkách

Dnešní den, 15. červen, je známý jako Světový den proti násilí na seniorech a seniorkách. U této příležitosti připravila organizace ŽIVOT 90 akci, která na tuto problematiku upozorňuje. Dobrovolníky bude možné potkat dnes od 8:30 na Národní třídě, na Andělu a na I. P. Pavlova. Ti budou rozdávat informační letáky a fialové stuhy. Kromě osvěty probíhá také sbírka na platformě Darujme.cz, vybrané prostředky budou použity na služby organizace ŽIVOT 90, které pomáhají obětem násilí.

„Podle statistik Světové zdravotnické organizace zažil asi 1 ze 6 seniorů a seniorek v průběhu minulého roku některou z forem zneužívání. Sem se řadí jak fyzické násilí, tak i psychické a sexuální. Ještě vyšší míra zneužívání seniorů a seniorek je v institucích jako jsou domy s pečovatelskou službou a zařízení dlouhodobé péče. Zde jsou data opravdu alarmující, dva ze tří zaměstnanců uvedli, že se v uplynulém roce dopustili zneužívání,“ popisuje problematiku Aneta Šebková, z organizace ŽIVOT 90.

Kampaň bude skrze stužky fialové barvy, které jsou symbolem boje proti násilí na seniorech, upozorňovat na celou komplexní a závažnou problematiku. Spuštěna je také online sbírka. Lidé si zároveň budou moci přidat speciální rámeček ke své profilové fotografii na Facebooku. Finance, které se díky ní vyberou, podpoří linku důvěry Senior telefon a poradenské centrum, které obětem násilného chování pomáhají.

„Starší lidé mají obecně strach se s tímto problémem svěřit. Jednak mohou trpět nedostatkem důvěry, zároveň však jsou agresoři a útočníci často z jejich blízkého okolí, a tak nechtějí dostat do problémů sebe, ani své známé,“ vysvětluje František Horák, vedoucí Senior telefonu. Násilné chování podle něj přitom probíhá opakovaně a většinou se jeho intenzita stupňuje. Odborná pomoc je proto nevyhnutelná.

„Setkáváme se například s příběhy, kdy seniorka bydlí se svým vnukem, který na ni křičí a fyzicky ji napadá. Naposledy dokonce skončila v nemocnici, svého vnuka však nechce nahlásit, jelikož ho má ráda. Celá dlouhodobá situace ji však tak vyčerpávala, že se dokonce pokusila o sebevraždu. Náš konzultant seniorce poradil, aby využila institut vykázání, který je možný aplikovat jako preventivní ochranné opatření v případě trvalého bydliště agresora u oběti. Konzultant také nastínil další řešení v případě, že se situace bude opakovat,” popisuje Horák způsob, jakým pomoc pro seniory a seniorky probíhá.

„Je nutné si uvědomit, že každý z nás si zaslouží žít v bezpečí bez strachu, s respektem a úctou. O to se snažíme po celý rok, 15. červen je jen vrcholem, který bychom rádi využili pro lepší informování veřejnosti o této problematice,“ uzavírá Aneta Šebková.

Potřebujete s něčím poradit?
Neváhejte nás kontaktovat.