Tiskové zprávy

ŽIVOT 90 si pro letošní Prague Pride připravil bohatý program nejen pro seniory a seniorky

Komunitní centrum ŽIVOTa 90 v Karolině Světlé 18 se v týdnu od 2. srpna změní během festivalu Prague Pride v centrum mezigeneračního setkávání plné přednášek, diskuzí a workshopů. Chybět nebude ani seznamovací diskotéka.  

Jedním z hlavních cílů organizace ŽIVOT 90 je podporovat seniory a seniorky v tom, aby mohli být ve stáří i nadále sami sebou. Několik let se proto zaměřují i na podporu LGBTI+ starších lidí a opakovaně se jako partneři podílejí na programu festivalu Prague Pride.  

Pro letošní ročník Prague Pride se sídlo ŽIVOTa 90 promění v jednu z Pride venues, místo, kde se v rámci mezigeneračních svačin ale i dalšího programu Pride life budou moci potkat různé věkové skupiny LGBTI+ lidí a společně sdílet své zkušenosti. V rámci programu jsou ale připraveny i akce pro návštěvníky, kteří se neřadí do skupiny LGBTI+, ale chtějí se dozvědět něco nového o problematice spojené s komunitou neheterosexuálních starších lidí.  

“Z letošního programu mám velkou radost. Kromě akcí, které jsou zaměřené na mezigenerační propojování LGBTI+ lidí, jsme se letos zaměřili na vzdělávání odborné veřejnosti. Největší radost mám z toho, že se nám podařilo získat na přednášku a workshop německého psychologa a odborníka na stárnutí LGBTI+ lidí Dietera Schmidta z berlínské organizace Schwulenberatung a musím říct, že nic lepšího k tomuto tématu letos v České republice asi neuslyšíte. Hlavním tématem celého letošního ročníku bude coming out a právě na coming out starších lidí budou tyto dvě akce zaměřené, “ přibližuje hlavní highlight programu Michaela Jirsová, koordinátorka LGBTI+ aktivit ze ŽIVOTa 90. 

V dalším workshopu lektorka Agáta Hrdličková vysvětlí, co se skrývá pod zkratkou LGBTQAI, ale i jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými identitami.  

Psycholožka Tereza Hacová se ve své přednášce bude věnovat tématu osamělosti, která často trápí nejen LGBTI+ seniorky a seniory a odpoví například na to, co můžeme udělat pro ostatní, aby se cítili více propojení.  

Kromě osamělosti je skupina LGBTI+ starších mnohem více vystavena riziku kardiovaskulární onemocnění, i proto se workshop pořádaný ve spolupráci s organizací Loono zaměří na to, jak těmto onemocněním předcházet.  

Diskuze na téma: Proč je důležité se zaměřovat na LGBTI+ klienty a klientky v sociálních službách, se zúčastní ředitel ŽIVOTa 90 Jaroslav Lorman, socioložka Jaroslava Hasmanová Marhánková a bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová. 

Zlatým hřebem programu pořádaného organizací ŽIVOT 90 bude Seznamovací diskotéka nejen pro LGBTI+ starší.  

Celý program Pride Life naleznete ZDE

Potřebujete s něčím poradit?
Neváhejte nás kontaktovat.