Napsali o nás

Digitalizace nutí seniory být online, aplikace a weby jsou pro ně ale často složité
Přestože jsou současní senioři vlivem digitalizace nuceni být online, firmy pro ně však upravují uživatelské rozhraní jen zřídka. „Je mi pětaosmdesát let, stále pracuji. Ráno otevřu počítač a jsem na něm až do konce pracovní doby. Celý život jsem byla internetem a počítači nepolíbená,“ říká seniorka Jana Bukovská, která pomáhá žít aktivně svým vrstevníkům v neziskové organizaci ŽIVOT 90.
Více
Dokážeme docenit stáří?
Mikuláš Čížek objíždí domovy seniorů s loutkovým představením v němž sarkastický a drsný pan Bedřich vypráví o svém vlastním stáří. Michaela Jirsová pracuje v organizaci, která přes třicet let seniorkám a seniorům nabízí zázemí a služby. Jací jsou dnešní senioři a kdy nebo čím vlastně seniorský věk začíná?
Více
Ukradený důchod nebo vypuzení z domu.
„V Česku nemáme přesně změřeno kolika seniorů se násilí týká. Typů násilí je celá řada. Nenápadné ponižování může přerůst v týrání fyzické, rány, bití, ale i psychické újmy. Spousta starších lidí, a převážně žen přijímá toto chování tak, že patří k životu,” říká Jan Lorman, zakladatel organizace ŽIVOT 90 v rozhovoru pro DVTV.
Více
Důchodci se kvůli strachu z dluhů bojí topit. Zoufalí volají na linky pomoci
Do poraden zaměřujících se na pomoc lidem v nouzi už teď volají klienti v obavách, že nebudou mít dost peněz na zaplacení energií a tepla. Příkladem je důchodkyně z Prahy, která v minulých dnech žádala o pomoc v poradenském centru společnosti Život 90. Po smrti svého partnera totiž z důchodu náklady spojené s bydlením stěží dokázala zaplatit.
Více
Statisíce Čechů pečují o své blízké. Přicházejí o práci i o vlastní život
Nejméně 200 tisíc Čechů pečuje o své blízké. Nejčastěji se jedná o ženy ve věku 36-64 let. Kvůli honičce kolem nemocné blízké osoby polovina nezvládá pracovat na plný úvazek. Potýkají se tak s nedostatkem financí, deprivací způsobenou stresem či zhoršenými partnerskými vztahy. Vyplývá to z výzkumu projektu Neviditelní, který se snaží upozorňovat na „neviditelné“ skupiny občanů. Ty řeší složité životní situace, ale zůstávají společnosti i státu skryti, protože si nestěžují a přijímají svůj úděl.
Více
Násilí na seniorech
Sdíleli jsme naše zkušenosti s násilím na seniorech v reportáži ČT, která začíná v čase: 23:53
Více
Stát chtěl pomoci, zasypal seniory miliony dopisů. Podle experta jen škrtl úkol
Zdražovaní potravin či energií dopadá na řadu rodin. Vláda se před časem rozhodla, že lidem uleví Deštníkem proti drahotě. Jenže problém mají senioři či lidé s omezeným přístupem k internetu. To potvrzuje i organizace Život90. „Většina seniorů, kteří by měli na dávky sociálního systému nárok, je stále nečerpají z důvodu neinformovanosti,“ potvrdila mluvčí organizace Aneta Šebková.
Více
Potřebujete s něčím poradit?
Neváhejte nás kontaktovat.