Aktuality

Krizové patero

ŽIVOT 90

V dnešní nelehké době je naprosto normální cítit se bezmocně, úzkostlivě, pociťovat strach, nebo třeba bezmoc, a tak jsme připravili krizové patero.

Krizové patero

1. ZACHOVEJTE KLID

Je pochopitelné a normální cítit v souvislosti s děním na Ukrajině strach, obavy, úzkost. Psychická nepohoda se může projevit například nadměrným pocením, nespavostí, nechutenstvím, třesem, zrychleným dýcháním. V takové chvíli pomůže přesměrovat pozornost jinam, opřít se a pokusit se zhluboka dýchat. Využít můžete dechové cvičení, kdy se na 3-4 vteřiny nadechnete a na stejně dlouhou dobu dech zadržíte a následně pomalu vydechnete.  

 

2. INFORMUJTE SE A SLEDUJTE JEN OVĚŘENÉ ZDROJE

V této době se šíří mnoho dezinformací a hoaxů. Buďte obezřetní při výběru zdrojů, ze kterých čerpáte informace. V rámci zvládání krizové situace je důležité být dobře informován, co se děje.  

 

3. NEBUĎTE SAMI

Pomáhá, když si o tom, co prožíváte, promluvíte se svými nejbližšími, přáteli. Vzájemné sdílení pocitů a podpora vám pomůže cítit se lépe. Můžete se také obrátit na linku důvěry Senior telefon, která je anonymní, zdarma, non-stop na čísle 800 157 157

 

4. ZACHOVEJTE SI BĚŽNÝ REŽIM 

I přesto, že je situace náročná, je důležité si zachovat svůj denní program a věnovat se aktivitám, které vás mohou rozptýlit a zlepšit náladu. Celodenní sledování zpravodajství může mít za následek zhoršení pocitů úzkosti a strachu. Nezapomínejte dodržovat pitný režim a pravidelně jíst.  

 

5. ZAPOJTE SE

Pocit sounáležitosti a solidarity pomáhá překonávat náročnou situaci a je důležitým aspektem při zvládání krize.  Ačkoli můžete mít pocit, že nemůžete situaci ovlivnit nebo ji vyřešit, zapojením se do humanitárních aktivit (finanční, materiální pomoc, atd) podpoříte, aby se lidem, které zasáhla válka,  dostala potřebná pomoc.  

 

Potřebujete s něčím poradit?
Neváhejte nás kontaktovat.