Aktuality

Ochrana proti pneumokoku je pro seniory důležitá i během pandemie, říká primářka MUDr. Hana Roháčová, Ph.D

ŽIVOT 90

Tentokrát jsme se zaměřili na očkování proti pneumokoku a zeptali se primářky Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce MUDr. Hany Roháčové, Ph.D, jak se chránit před onemocněními způsobenými touto bakterií.

Ochrana proti pneumokoku je pro seniory důležitá i během pandemie, říká primářka MUDr. Hana Roháčová, Ph.D
Kdo by se měl očkovat proti pneumokokovým infekcím?

Rizikovými skupinami jsou především malé děti a senioři, ale neznamená to, že pneumokok nemůže postihnout i jiné věkové skupiny. Očkování se doporučuje i lidem s rizikovými faktory jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, astma, chronická obstrukční plicní choroba anebo transplantace. Zvážit očkování by měli také zdravotníci, personál a také rezidenti léčeben dlouhodobě nemocných a podobných zařízení.

 

Je letos vzhledem k aktuální pandemii výzva k očkování proti pneumokokům pro rizikové skupiny ještě naléhavější? Pokud ano, proč?

Výzva je naléhavější každým rokem, protože proočkovanost proti pneumokokům u nás rok od roku klesá. Aktuálně je proočkováno pouze 65 % malých dětí a jen 13,7 % seniorů. Kupříkladu Slovensko má 97 % proočkovanost malých dětí a přes devadesát procent očkovaných dětí mají i v USA, Maďarsku, Řecku, Dánsku i například Senegalu.

Podle zkušeností ze zahraničí by více očkovaných dětí mohlo pomoci ochránit dospělou populaci a seniory obzvláště. Při zajištění dostatečně vysoké proočkovanosti dětské populace, která je nejčastějším zdrojem nákazy pro seniory, je například ve Velké Británii pozorován pokles výskytu invazivního pneumokokového onemocnění u neočkované seniorské populace. Rizikové skupiny by měly být naočkovány také proti chřipce.

 

Setkala jste se s názorem nebo obavami u pacientů, že by očkování proti pneumokokovým infekcím mohlo snížit obranyschopnost organismu v boji proti jiným onemocněním, například Covidu 19?

Je pravda, že snížení imunity po očkování nastává, ale tato fáze trvá jen několik málo hodin a je také důvodem, proč se po očkování doporučuje klidový režim.

 

Kdy se mohou dospělí a senioři očkovat proti pneumokokovým infekcím? Je nějaká vhodná doba nebo je to jedno?

Pneumokoků je nejvíce od podzimu do jara, ale výskyt tohoto onemocnění je celoroční. Ideální čas pro očkování je tedy nyní, pochopitelně po předchozí domluvě s praktickým lékařem nebo v očkovacím centru. Vakcína je dostupná celoročně. Dospělým stačí jen jedno očkování. Malé děti se donedávna očkovaly schématem 3+1, nyní už 2+1.

 

Pokud jsou senioři často v blízkosti malých dětí, vidíte zde zvýšené riziko nákazy, pokud nejsou prarodiče očkovaní?

Pokud nejsou prarodiče očkovaní, jsou v riziku. Pokud trpí chronickými nemocemi, kouří anebo jsou to onkologičtí pacienti, jsou vůči pneumokokům ještě zranitelnější. Příznaky u nich můžou propuknout v návaznosti na jinou nemoc, třeba na chřipku, těžší virózu nebo bakteriální onemocnění.

Pneumokoky se šíří nejčastěji kašlem a kýcháním. Přenašeči jsou častěji malé dětí, které nemusí ani vykazovat příznaky onemocnění. Když starší lidé pravidelně hlídají svá vnoučata, pravidelně přicházejí do styku s infekcemi, které děti často přenášejí. Pneumokok totiž není nijak vzácná bakterie. Běžně osídlují sliznice úst, nosu a hrtanu 5-10 % zdravých dospělých a 30-40 % zdravých dětí.

 

Může se senior, který jde na očkování na chřipku očkovat ve stejný den i vakcínou proti pneumokokovým infekcím?

Ano, současná aplikace těchto dvou vakcín, každá do jiné paže, je obvykle bezproblémová a v kontextu koronavirové situace i doporučovaná. Samozřejmě, jde-li se někdo naočkovat, neměl by se cítit nemocný, měl by si důkladně desinfikovat své ruce, mít čistou roušku, dodržovat rozestupy a čas objednání.

 

Jak je to s těhotnými a očkováním proti pneumokokovým infekcím? Jsou těhotné ženy také v rizikové skupině a proč?

V době těhotenství se očkování proti pneumokokům na rozdíl od chřipky nedoporučuje. Těhotné ženy nepatří do rizikové skupiny pro pneumokoky.

 

Patří do rizikové skupiny i kuřáci? (myslíme tím kuřák v jakémkoliv dospělém věku)

Ano, abusus nikotinu je obecně vnímán jako jeden z rizikových faktorů.

 

Pro koho je vakcína proti pneumokokovým infekcím hrazena zdravotní pojišťovnou?

Nárok na úhradu nepovinného očkování proti pneumokoku mají lidé starší 65 let, také lidé v domovech pro seniory a LDN. Dále je hrazeno zdravotně postiženým anebo lidem žijících v domovech se zvláštním režimem, pokud trpí chronickým onemocněním dýchacích cest, srdce nebo ledvin nebo diabetem léčeným inzulinem.

Dále lidem, kteří prodělali invazivní pneumokokovou nebo invazivní meningokovou infekci. A také lidem s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny, po transplantaci kmenových buněk a lidem s poruchou imunity.

Očkování dětí je hrazeno v případě, že byly dvě dávky očkovací látky aplikovány od druhého do sedmého měsíce věku. Hrazené je také přeočkování provedené do patnáctého měsíce věku pojištěnce. Hradí se i očkování provedené po uplynutí lhůt stanovených v uvedeném ustanovení, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek očkovacích látek z důvodu zdravotního stavu dítěte.

 

Vidíte posun v osvětě, lepší se proočkovanost mezi seniory v posledních letech?

Myslím, že v tomto směru jsou stále ještě velké rezervy. Posun určitě není dostatečný.

 

Jaká všechna očkování byste seniorům doporučila, která by jim neměla chybět?

Chřipka, pneumokoky, klíšťová encefalitida.

 

 
Potřebujete s něčím poradit?
Neváhejte nás kontaktovat.