Tiskové zprávy

Nástup sendvičové generace? 40 % Čechů, kteří se starají o své rodiče, se zároveň starají o alespoň jedno nezletilé dítě

Praha, 12. června 2018 – V České republice žijí lidé, kteří svou péči dělí mezi své děti a rodiče. Podle výzkumu, který si nechala zpracovat nezisková organizace Život 90 u výzkumné agentury IPSOS, celých 40 % lidí, kteří pečují o své starší rodiče, se zároveň stará o alespoň jedno nezletilé dítě. Příčinou vzniku sendvičové generace je pak fakt, že se lidé dožívají vyššího věku a odkládají zakládání rodin. Z dat také vyplynulo, že je důležité zaměřit podporu na ty, kteří se rozhodli o své starší rodiče pečovat v domácím prostředí – těch je podle výzkumu Života 90 v České republice již 47 %.

V souvislosti s demografickou situací, kdy bude v roce 2050 každý třetí obyvatel starší 65 let a každý desátý 80 let , je pravděpodobné, že počet těch, kteří budou pečovat o své stárnoucí rodiče, do budoucna poroste. Z výzkumu agentury Ipsos pro Život 90 totiž dále vyplývá, že 47 % těch, kteří v současnosti ještě pečovat nemusí, do budoucna zvažuje možnost péče doma s odbornou pomocí. 25 % by zajistilo domov pro seniory/dům s pečovatelskou službou. 18 % uvedlo, že by se o své blízké postaralo doma bez cizí pomoci.

„Pečujícími jsou u nás nejčastěji ženy. Senior, o kterého nejčastěji pečují, je jejich matka. Za tuto péči pak nejsou nijak ohodnoceny, jde na úkor jejich volného času, psychického a fyzického stavu, a často také na vrub rodinného a osobního života. Velkou hrozbou je také ztráta zaměstnání a nízký důchod. Zatímco péči o děti jsou lidé schopni harmonizovat se svým osobním a pracovním životem, s péčí o stárnoucí rodiče si často neví rady a netuší, kam se obrátit o pomoc. Proto je v tomto směru důležitá osvěta a podpora, a to i ze strany státu a zaměstnavatelů, “ říká Jan Lorman, ředitel a zakladatel Života 90. Situaci pečujícím částečně usnadňuje zavedení dlouhodobého ošetřovného – od 1. června 2018 mohou ti, kteří se o blízkého chtějí postarat, zůstat až na 90 dní doma. Výše dávky činí 60% redukovaného denního vyměřovacího základu. Existují také sociální služby, jako jsou odlehčovací centra či služba tísňové péče, které zásadním způsobem mohou zlepšit situaci. V neposlední řadě jsou to zaměstnavatelé: jak vyplývá z čísel Života 90, pružnou pracovní dobu by uvítalo 42 % dotázaných, 22 % by pak přivítalo možnost přestat na přechodnou dobu pracovat s adekvátní finanční náhradou. 17 % respondentů by uvítalo formu firemního benefitu, např. příspěvku na odbornou pečovatelskou pomoc.

O Životě 90

Život 90 je nezisková organizace založená v roce 1990 s cílem umožnit seniorům žít plnohodnotný život tam, kde to mají rádi – doma. S tímto cílem vede i své aktivity – je provozovatelem Senior telefonu (800 157 157), bezplatné linky důvěry pro seniory v ČR. Poskytuje také Tísňovou péči Života 90, bezplatné poradenství, pečovatelskou službu nebo široké spektrum aktivizačních programů. Ve svém pražském sídle provozuje Odlehčovací centrum Života 90 a Divadlo U Valšů. Součástí je také jedno z největších dobrovolnických center zaměřené na seniory v České republice.

Pro více informací prosím kontaktujte: Veronika Gorylová, 773 200 071, veronika.gorylova@zivot90.cz

Potřebujete s něčím poradit?
Neváhejte nás kontaktovat.