Tiskové zprávy

Samotu během koronaviru rozptylují Přátelské hovory ŽIVOTa 90. Organizaci nejvíce chybí dobrovolníci v seniorském věku.

Praha, 18. ledna - Starším lidem v dnešní době chybí komunikace. Mnohdy jsou celé dny zavřeni doma a nemají si s kým popovídat. Řada dobrovolníků a dobrovolnic je právě z toho důvodu s nimi v kontaktu telefonicky i písemně v rámci projektu Přátelské hovory a dopisování. Organizace ŽIVOT 90 shání pro osamělé seniory a seniorky dobrovolníky z řad jejich vrstevníků, v současnosti jsou mezi nimi lidé spíše mladšího věku.

Vyprávění o životě, vnímání současné situace, lítost a další témata se objevují během Přátelských hovorů. Všechna si už vyslechla i jedna z dobrovolnic ŽIVOTa 90 Dobroslava Sehnalová. „On-line jsem absolvovala školení a telefonovala si se staršími lidmi během koronakrize. Doteď si volám s jednou paní jednou týdně nebo i častěji. Posílala jsem jí i vánoční dárek,“ říká. Všechny, se kterými si telefonovala, byly ženy z domovů pro seniory nebo obdobných institucí, kde je k hovorům přemluvily zdravotní sestry. „Složitější byly hovory s paní, která celoživotně trpí duševní poruchou. Je to ale hodný člověk, který se hrou osudu dostal do situace, kdy žije sám. Nikdo se o něj nestará, žije v domově pro seniory. Téměř nevidí, takže nemůže čerpat informace z televize, ale jen z rádia. Je skvělé, že si můžeme popovídat. Je to strašně fajn paní, vážím si jí, a jsem moc ráda, že to mohu zažívat,“ vypráví paní Sehnalová. 

Dobrovolnice si povídá s lidmi různých povah. Někteří jsou veselejší, někteří méně, jedna klientka má ráda i černý humor. „Vždycky se snažím přizpůsobit konkrétní osobě a dané chvíli. Někdy jsou volající čilejší, někdy tolik ne. Všichni máme horší a lepší dny, a u nich to je vidět opravdu hodně,“ vysvětluje Sehnalová. Převažují dotazy typu: která země je na tom nejhůř? Jak si myslíte, že to bude dál? „Říkala jsem jí, že teď musíme být ohleduplní k ostatním a chovat se správně. Že se nám to jednou vrátí,“ dodává dobrovolnice. 

Paní Sehnalová je bývalá bankéřka a je jí 51 let. Podle koordinátorky dobrovolníků Hong Van Tran bude organizace vděčná za dobrovolníky a dobrovolnice v seniorském věku. „Potřebujeme sehnat dobrovolníky seniory, kteří by si chtěli volat se svým vrstevníkem, o to je největší zájem. My máme dobrovolníky spíše mladší, 23 – 45 let,“ říká koordinátorka. 

Zájemci, kteří by se chtěli zapojit do Přátelských hovorů, ale i do dalších aktivit se můžou přihlásit na stránkách organizace ŽIVOT 90. Zájemci, kteří chtějí propojit s dobrovolníkem a popovídat si, můžou volat na číslo +420 778 473 772.

Potřebujete s něčím poradit?
Neváhejte nás kontaktovat.