LGBTI+

DUHOVÝ ŽIVOT 90

S NÁMI SAMI SEBOU

V ŽIVOTě 90 podporujeme starší a staré lidi, ať je jejich stáří či orientace jakákoliv.

Pořádáme pravidelné akce na podporu starší generace LGBT+ lidí a snažíme se tuto problematiku šířit v rámci široké veřejnosti. 

 

Přejeme si, aby téma LGBTI+ nebylo spojováno pouze s mladou generací.

Snažíme starší generaci LGBTI+ lidí nejen zviditelnit a dostat tuto problematiku do povědomí široké veřejnosti, ale především těmto lidem pomoct. Za tímto účelem organizujeme akce, workshopy, výstavy nebo se účastníme Pride festivalů v různých městech. 

VÝSTAVY

Jejich vlajka je duhová, oni sami bývají neviditelní

Současná generace starších LGBTI+ lidí žila většinu svého života ve společnosti, která vnímala jinou než heterosexuální orientaci jako stigma. Tito lidé byli nerespektovaní a čelili diskriminaci. Ti, kteří se rozhodli svou orientaci či identitu neschovávat, se často setkávali s tím, že se k nim jejich blízcí obrátili zády. Ve stáří se proto starší LGBTI+ lidé cítí osamělí a opuštění.

Mnozí z nás si stále neuvědomují, že LGBTI+ téma se netýká jen mladé generace a skupina seniorů a seniorek stále zůstává neviditelnou... Proto vznikla tato výstava. Kromě fotografií si můžete poslechnout i rozhovory s jednotlivými aktéry a aktérkami. Třeba o tom, jaké to je udělat coming out po padesátce nebo ho neudělat vůbec. Jak se dnešní generaci LGBT+ starším žije v České republice nebo o tom, jak sami sebe vnímají.

Technické parametry: 10 kappa desek, rozměry A1

 

Od císaře k soudruhovi

Výstava představuje 10 životních příběhů známých i neznámých osobností naší historie, které spojuje jedno, že se nebály být samy sebou. 

Bojovali za emancipaci, angažovali se v politice, patřili mezi prvorepublikové LGBTQ+ aktivisty*ky nebo v nacistických táborech symbolizovali tzv. růžové trojúhelníky. Jak už samotný název Od císaře k soudruhovi napovídá, výstava se bude věnovat příběhům lidí, kteří se narodili v období od konce 19. do poloviny 20. století a žili tak v době, která sehrála důležitou roli v boji za práva žen i LGBTQ+ lidí.

Návštěvníci výstavy se budou moct seznámit například s první brněnskou taxikářkou, právníkem, který bojoval za práva neheterosexuálních lidí anebo s „copatým doktorem z hor“, který se rozhodl nežít podle konvencí.

Přidanou hodnotou budou ilustrované portréty jednotlivých osobností od Barbory Idesové a Dany Ledl z ateliéru Žitomír, které výstavě dodají i umělecký ráz a budou jednotícím prvkem celé výstavy.

Technické parametry: 11x kappa deska, rozměr A0

 

CO SE NÁM UŽ PODAŘILO

  • Od roku 2016 se účastníme festivalu Prague Pride a opakovaně se podílíme na tvorbě programu PRIDE LIFE. 
  • Uspořádali jsme vzdělávací workshopy pro odborníky z oblasti sociálních služeb a kulatý stůl se zástupci seniorských organizací v ČR k tématu péče o LGBTI+ starší.  
  • V roce 2020 jsme připravili ve veřejném prostoru výstavu fotografií LGBTI+ starších lidí doprovázenou rozhovory s protagonisty, a díky tomu dostali téma více do médií. Výstava byla v rámci cen bePROUD oceněna jako počin roku. 
  • V roce 2021 jsme uspořádali výstavu Od císaře k soudruhovi, která představila životní příběhy 10 nejen queer osobností české historie, historické milníky LGBTI+ a emancipace v naší zemi.  
  • Naše pečovatelská služba byla vybrána do pilotáže projektu MPSV: LGBTI+ přátelská sociální služba.
Potřebujete s něčím poradit?
Neváhejte nás kontaktovat.