LGBTI+

Duhový ŽIVOT 90

S NÁMI SAMI SEBOU

Abychom dostáli mottu ŽIVOTa 90, děláme vše pro to, aby LGBTI+ starší lidé mohli být nejen v naší organizaci, ale především ve svém každodenním životě sami sebou a nemuseli svoji neheterosexuální orientaci či identitu schovávat.Pracujeme jak s našimi zaměstnanci/kyněmi, které v této problematice vzděláváme, ale i se samotnou skupinou starších lidí ve speciální duhové skupině, kde s nimi řešíme například problematiku osamění. Ta je velkým problémem. Generace starších LGBTI+ lidí vyrůstala v době totality, kdy se lidé s neheterosexuální orientací ocitali na okraji společnosti, často proto volili život ve lži. Když se ale později rozhodli vyjít s pravdou ven, v reakci na to se od nich někdy odvrátilo i jejich nejbližší okolí.

PRAVIDELNÁ SETKÁVÁNÍ

Od února 2024 pořádáme pravidelná setkávání. Více najdete zde: https://www.zivot90.cz/cs/lgbti/akce

LGBTI+ STÁŘÍ A STÁRNUTÍ

Jak se žije starší LGBTI+ generaci? Co queer starší a staré lidi trápí? Jak můžete vaši službu připravit na to, aby byla LGBTI+ friendly?

Připravujeme pro vás workshop, ve kterém si na všechny tyto otázky odpovíme.

Pro více informací můžete kontaktovat Michaelu Jirsovou, +420 777 422 380 nebo michaela.jirsova@zivot90.cz

 

 

CO SE NÁM UŽ PODAŘILO:

  • Od roku 2016 se účastníme festivalu Prague Pride a opakovaně se podílíme na tvorbě programu PRIDE LIFE. 
  • Uspořádali jsme vzdělávací workshopy pro odborníky z oblasti sociálních služeb a kulatý stůl se zástupci seniorských organizací v ČR k tématu péče o LGBTI+ starší.  
  • V roce 2020 jsme připravili ve veřejném prostoru výstavu fotografií LGBTI+ starších lidí doprovázenou rozhovory s protagonisty, a díky tomu dostali téma více do médií. Výstava byla v rámci cen bePROUD oceněna jako počin roku. 
  • V roce 2021 jsme uspořádali výstavu Od císaře k soudruhovi, která představila životní příběhy 10 nejen queer osobností české historie, historické milníky LGBTI+ a emancipace v naší zemi.  
  • Naše pečovatelská služba byla vybrána do pilotáže projektu MPSV: LGBTI+ přátelská sociální služba.

VÝSTAVY

Jejich vlajka je duhová, oni sami bývají neviditelní

Současná generace starších LGBTI+ lidí žila většinu svého života ve společnosti, která vnímala jinou než heterosexuální orientaci jako stigma. Tito lidé byli nerespektovaní a čelili diskriminaci. Ti, kteří se rozhodli svou orientaci či identitu neschovávat, se často setkávali s tím, že se k nim jejich blízcí obrátili zády. Ve stáří se proto starší LGBTI+ lidé cítí osamělí a opuštění.  Mnozí z nás si stále neuvědomují, že LGBTI+ téma se netýká jen mladé generace a skupina seniorů a seniorek stále zůstává neviditelnou...

Výstava vypráví příběhy starší generace queer lidí, cílem je upozornit na tuto skupinu a obecně dostat toto téma do povědomí široké veřejnosti.

Technické parametry: 10x kappa deska velikosti A1, každý portrét obsahuje QR kód s audio příbehem daného protagonisty*tky.

 

Od císaře k soudruhovi

Výstava představuje životy 10 osobností naší historie, které spojuje to, že se nebáli být jiní a jiné. Bojovnice za emancipaci, první političky, prvorepublikoví LGBTI+ lidé nebo tzv. růžové trojúhelníky, ti všichni se nebáli být jiní nebo jiné. Jak už samotný název Od císaře k soudruhovi napovídá, výstava se bude věnovat příběhům lidí, kteří se narodili v období od konce 19. do poloviny 20. století a žili tak v době, která sehrála důležitou roli v boji za práva žen i LGBTI+ lidí.

Technické parametry: 10x kappa deska velikosti A0.

 

Výstavy je možné zapůjčit, kontaktní osoba je:

Michaela Jirsová

+420 777 422 380

michaela.jirsova@zivot90.cz

DOKUMENTY

Potřebujete s něčím poradit?
Neváhejte nás kontaktovat.