Aktuality

Arnošt Goldflam oslaví své 75. narozeniny v Divadle U Valšů premiérou inscenace Réza a Mili

Divadlo U Valšů

Divadlo U Valšů chystá na novou sezónu premiéru tří inscenací a představí i několik nových pořadů. V rámci slavností premiéry inscenace Réza i Mili budou moct diváci oslavit narozeniny režiséra Arnošta Goldflama a setkat se s ním i s herečkami.

Arnošt Goldflam oslaví své 75. narozeniny v Divadle U Valšů premiérou inscenace Réza a Mili

Divadlo U Valšů, scéna ŽIVOTa 90 poprvé přivítá diváky v nové sezóně 15. září reprízou oblíbené inscenace Dámská šatna režírovanou Arnoštem Goldflamem. Inscenace nechává nahlédnout do zákulisí divadla, kde se ve společné šatně setkávají čtyři herečky a diskutují nad svými životy. Hrají: Daniela Kolářová, Dana Batulková, Evellyn Pacoláková, Petra Tenorová.

Nejvýznamnější událostí zářijového programu bude ale premiéra inscenace Réza a Mili režírovaná také Arnoštem Goldflamem.

„Ve hře se cituje pomyslný časopis Ženy a jejich zkažené životy. Pokud by existoval, jistě by ho mnohé ženy četly. Mnoho lidí si myslí, že jejich život neprobíhá tak, jak o tom v mládí snili. Během života přicházejí o mnohé sny a iluze a cítí se být zklamáni. Tak i naše dvojice ve hře, kamarádky od dětství, Réza a Mili. A tak se aspoň schází dosti často v jakémsi centru nebo klubu ve městě, kam chodí cvičit, vypít si kávu, ale hlavně si popovídat, postěžovat si na svoje partnery i děti, zavzpomínat si na mladá léta, a tak si ulehčit v životě, ve kterém se, možná právem a možná trochu neprávem, cítí být zklamány. Snad se jim a jejich starostem, tomu, co je potkalo a potkává, může člověk smát a třeba se i Vy, diváci, zasmějete. Pro mnohé bude to všechno, co naše hrdinky potkává a o čem mluví, směšné, ba, komické. Jen nejspíš ne pro ně samé. Ale já, který jsem tuhle hru napsal, s nimi cítím, je mi jich tak trochu líto a držím jim palce, aby, až se zase potkají, se také z něčeho potěšily a něco pěkného si užily. Když ne se svými manžely, tak třeba s dětmi nebo se svými kamarádkami. Však každý člověk má právo na trochu štěstí a já bych ho Réze a Mili a celým jejich rodinám ze srdce přál,“ říká Goldflam.

Premiéra se uskuteční 22. září od 19 hodin ku příležitosti režisérových 75. narozenin. Oslava proběhne po konci představení a diváci tak budou mít příležitost setkat se osobně se samotným režisérem, ale i s herečkami Klárou Sedláčkovou-Oltovou a Antonií Talackovou, které ztvárňují role Rézy a Mily.

To ale není jediná premiéra, na kterou se diváci mohou v letošní sezóně těšit! Divadlo U Valšů nastudovalo také hru Petera Quiltera s názvem Herečka, ve které nebudou chybět slzy, smích, drama, životní bilancování, žárlivost, zuřivost, vášeň či hysterie. Inscenace bude mít premiéru 4. listopadu v 19 hodin.

Poslední z chystaných premiér, Bahno Prahy od Karla Ladislava Kukly, je komorní férie z prostředí zapadlých putyk, šantánů a periferie Prahy přelomu 19. a 20. století. Premiéra se uskuteční 23. února 2022.

Divadlo kromě premiér připravilo i několik nových pořadů. Cyklus Legendy českého jeviště představí životní příběhy nejvýznamnějších herců a hereček a jejich mistrovské role ze 60. let minulého století. Pořadem budou provázet Jaroslava Tvrzníková, Jan Kačer, Václav Vydra a prof. Vladimír Just. Jako první představí příběh Dany Medřické, a to 7. října od 17 hodin.

Dalším pořadem bude literárně-hudebním cyklus Okolo100lalala. „Setkávání u společného stolu, který není ze dřeva, z kovu, ze žádné přirozené ani umělé hmoty a nemá tedy jednou provždy dané rozměry či vyměřený čas. Je tak velký, kolik stolovníků se kolem něj sedne, a trvá tak dlouho, dokud je to spolu těší. Takový stůl vzniká teprve tím, že se u něj vedou řeči a že se u něj společně zpívá,“ říká o cyklu prof. Přemysl Rut. První setkání s názvem Podveřer ve stoje aneb hymny proběhne 26. října.

Nově chystaným pořadem je také Božena Němcová – mýty a skutečnost. Vyprávění rozhlasové režisérky Hany Kofránkové s básníkem a spisovatelem Rudolfem Matysem.

V nové sezóně samozřejmě budou pokračovat i cykly Legendy opery Jak se hladí duše. A diváci nepřijdou ani o oblíbenou inscenaci Polib tetičku, která se dočká již 100. reprízy.

Diváky přivítá také renovované hlediště a nová kavárna Café Karolínka.

Vstupenky na představení můžete zakoupit na stránce Divadla u Valšů nebo na pokladně divadla v komunitním domě ŽIVOTa 90, Karoliny Světlé 18, Praha 1 a to ve všední dny od 8.00 - 12.00 a 12.30 - 16.30.
Potřebujete s něčím poradit?
Neváhejte nás kontaktovat.