Očkování proti pneumokokové infekci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S věkem roste riziko onemocnění pneumokokovou infekcí, nejlepší prevencí je očkování. Říjnové očkování proti pneumokokovým infekcím v Životě 90 proto podpořili i herečka Dana Syslová a televizní hlasatel Alexander Hemala

S příchodem podzimu nastává nejen „sezóna“ očkování proti chřipce, ale také očkování proti pneumokokovým infekcím, ke kterým jsou lidé v seniorském věku náchylnější a hůře je snášejí. Proto jsme v říjnu uspořádali již druhý ročník akce „Pneumokok není pro starý“, tedy den očkování seniorů proti pneumokokovým onemocněním a chřipce. Lékaři z Nemocnice Na Bulovce proočkovali desítky seniorů proti pneumokokovým nákazám i proti chřipce, dle zájmu seniora.

Možnosti nechat se očkovat využila i herečka Dana Syslová a televizní moderátor a hlasatel Alexander Hemala. Tím zároveň vyjádřili podporu tomuto projektu, jehož cílem je upozornit na důležitost prevence – očkování proti onemocnění pneumokokovými infekcemi a chřipce u seniorské populace. V loňském roce onemocnělo na invazivní pneumokokovou infekci 238 osob starších 65 let, 45 z nich nemoci podlehlo.

„Druhým ročníkem akce „Pneumokok není pro starý“ pokračujeme ve snaze upozornit na fakt, že pneumokoková onemocnění jsou pro naše starší spoluobčany vysoce riziková. V některých případech mohou i ohrozit jejich život. Přitom existuje účinná prevence – očkování, které je navíc pro všechny nad 65 let zdarma. Je důležité, aby senioři o této možnosti věděli a aktivně se u svých lékařů o možnostech prevence informovali,“ říká Mgr. Jan Lorman, ředitel Života 90.

Pneumokokové infekce patří k častým bakteriálním infekcím u starších lidí. Přenášejí se kapénkovou infekcí a osidlují oblast nosohltanu. Někteří jedinci mohou bakterii pouze přenášet, aniž by u nich onemocnění propuklo. Pokud pneumokoky proniknou z nosohltanu do jiných míst v těle, mohou způsobit závažná onemocnění jako zánět mozkových blan (meningitida), zápal plic (pneumonie) nebo otravu krve (bakteriémie nebo sepse). Tato onemocnění mohou být smrtelná, nebo mohou zanechat trvalé následky. Z hlediska zdroje nákazy a přenosu infekce mohou být významným rizikovým faktorem (nosičem) děti.

„Jsem si vědoma nebezpečí, které mohou pneumokokové nákazy přinést. Jsem ráda za možnost nechat se naočkovat. Edukace o rizicích pneumokokových infekcí je důležitá, a proto má projekt Života 90 „Pneumokok není pro starý“ mou plnou podporu,“ říká herečka Dana Syslová. Myšlenku projektu chválí i televizní moderátor a hlasatel Alexander Hemala: „Věřím, že podpora dne očkování seniorů proti pneumokokům má smysl. Pokud očkování pomůže ochránit seniory před vážnými onemocněními vyvolanými pneumokoky a ti si tak budou moct bez starosti naplno užívat tuto fázi života, jedná se o dobré rozhodnutí.“

Kalendář akcí -

Předchozí
Další

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Portál - kniha Hry a trénink Paměti
 

© Copyright Život90 2008 - 2018.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Zivot90.cz je bez písemného souhlasu Život90, z. ú. zakázáno. Provozovatelé portálu zaručují všem uživatelům ochranu jejich osobních údajů. Provozovatelé nesbírají žádné osobní údaje, které jim uživatelé portálů sami dobrovolně neposkytnou.

test

Zavřít