Pět stovek seniorů se vydalo na jízdu předvánoční Prahou

V sobotu 9. prosince se do předvánoční Prahy vydalo pět stovek osamělých a hendikepovaných seniorů. Ti se na palubách 20 autobusů a za asistence téměř 80 dobrovolníků vydali prohlédnout si významné památky našeho hlavního města ve vánočním hávu.

Akci každoročně pořádá nezisková organizace Život 90, která se v ní zaměřuje především na ty, kteří žijí osaměle nebo by si bez pomoci druhých lidí nemohli kouzel předvánoční Prahy užít. Mezi účastníky projížďky převažovali hlavně sedmdesátníci a osmdesátníci.

Pro většinu z nás jsou Vánoce obdobím štěstí a rodinné pohody. Je dobré si ale připomenout, že ne všichni se z nich radují stejně intenzivně. Obzvláště pro staré lidi je toto období stresující. Vánoční projížďku proto pořádáme každoročně s úmyslem věnovat jeden krásný den právě těm, kteří Vánoce tráví jinak sami. Ať už je to kvůli tomu, že nikoho nemají, anebo kvůli hendikepu, kterým trpí,“ říká Jan Lorman, ředitel Života 90.

Během Vánoční projížďky navštívili letos účastníci místa jako Vyšehrad, Břevnovský klášter, Loretu, Vítkov, pražské betlémy, muzea a vánoční trhy. Všude je provázeli profesionální průvodci – dobrovolníci, kteří jim bez nároku na odměnu zprostředkovali odborný výklad. Další dobrovolníci pomáhali seniorům v tom, aby se na vozíčcích, s chodítky a berlemi mohli bezpečně pohybovat.

Mezi dobrovolníky bylo také značné množství těch firemních, například z firmy Innogy, Pfizer nebo Penzijní společnosti České spořitelny. „Většině účastníků je kolem osmdesáti let, ale výjimkou nebyli ani tací, kterým už bylo 90 let. V jednom autobusu devadesátiny dokonce společně oslavili. Nejčastěji jsou z Prahy a okolí, ale každoročně se někteří sjíždějí i ostatních částí republiky. Za těch 26 let, co projížďku pořádáme, už se tato událost stala tradicí nejen pro naši organizaci, ale i pro seniory - řada z nich si zde totiž nachází nové přátele. A ve dvou se vše lépe táhne, nejen Vánoce,“ uzavírá Jan Lorman.

Vyjížďka se uskutečnila díky podpoře JT International, spol. s r.o., Nadačnímu fondu TESCO a Penzijní společnosti ČS.

Fotky je možné si stáhnout ZDE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendář akcí -

Předchozí
Další

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Portál - kniha Hry a trénink Paměti
 

© Copyright Život90 2008 - 2018.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Zivot90.cz je bez písemného souhlasu Život90, z. ú. zakázáno. Provozovatelé portálu zaručují všem uživatelům ochranu jejich osobních údajů. Provozovatelé nesbírají žádné osobní údaje, které jim uživatelé portálů sami dobrovolně neposkytnou.

test

Zavřít