Konference Stáří spojuje 2018

Gerontologický institut ve spolupráci s Životem 90 pořádají ve dnech 30. - 31. 5. 2018 již pátý ročník mezinárodní konference „Stáří spojuje“. Jejím cílem je spojovat odborníky i reprezentanty veřejnosti se seniory a společně hledat optimální řešení témat stáří a stárnutí. Pro tento ročník konference akcentuje téma „Senior na existencionální periferii.“

První den konference (30. 5.) se zaměřuje zejména na problematiku stárnutí ve městě, v Praze. Potřeby seniorů žijících ve velkoměstě. Příklady dobré praxe z Manchesteru a Švédska, integrovaná péče a další.

Druhý den konference (31. 5.) se zabývá zejména otázkami stáří a stárnutí obecně. Senior na existenciální periferii. Osamělost jako důsledek a příčina sociální patologie. Ohrožení nezávislosti. Senior nikoliv jako klient, pacient, zákazník, ale občan. Komplexní přístup k lidské bytosti ve světle zákona o sociálních službách a další.

Na konferenci vystoupí 5 předních zahraničních odborníků: Chris Phillipson - profesor sociologie a sociální gerontologie na Univerzitě v Manchesteru. Zajímá se obzvláště studiem otázek týkající se problémů chudoby, sociálního vyloučení a dopadu globalizace na pozdější život. Rozsáhle publikuje o sociální teorii aplikované na stárnutí, rozvíjí kritickou gerontologii, která zpochybňuje některé dominantní sociální a kulturní předpoklady o stárnoucích společnostech Cecilia Henning – docentka na Univerzitě v Lundu ve Švédsku.V oblasti výzkumu se věnuje zejména významu sociálních sítí (zejména "tenkých vazeb") k předcházení osamělosti, sociálnímu plánování pro "komunity přátelské k seniorům" a mezinárodním srovnávacím studiím o rovnováze mezi státem, trhem a občanskou společností při vytváření strategií pro budoucí péči o staré lidi. John Larragy - doktor Larragy vyučuje na Maynooth Univerzitě v Irsku. Oblastmi jeho zájmu je zejména sociální politika a stárnutí, důchodová politika, občanská angažovanost a participativní demokracie, sociální partnerství, komunita a dobrovolnictví. V jeho pojetí senior není klientem, pacientem ani zákazníkem, ale OBČANEM. Bridget Penhale působí na Univerzitě v Norwichi ve Velké Británii. Původem vystudovaná sociální pracovnice se věnuje problematice zejména duševního zdraví seniorů, zneužívání starších lidí, problematice domácího násilí jak na výzkumné úrovni, tak na úrovni přímé práce se seniory. Soňa Lovašová – docentka na Katedře sociální práce Filozofické fakulty v Košicích. Její vědeckovýzkumné aktivity byly v minulosti zaměřeny zejména na smysl života u mladých nezaměstnaných, rizikové faktory klientského násilí v sociální práci a další. Aktuálně se podílí na výzkumu osamělosti a jejím projevům v prožívání u seniorů.

Na konferenci zároveň vystoupí přední čeští odborníci. Za všechny např.: Mgr. Lucie Vidovičová PhD., MUDr. Zdeněk Kalvach CSc., Mgr. Anna Šabatová PhD., Doc. Dana Sýkorová PhD., PhDr. Hana Geissler, Mgr. et Mgr. Marcela Petrová Kafková, Ph.D.. MgA. Jan Lorman a další.

Program konference ZDE

Pozvánka na konferenci ZDE

Medailonky přednášejících ZDE

V případě dotazů neváhejte kontaktovat tajemnici Gerontologického institutu Terezu Žílovou, tel.: 731 610 060, e-mail: info@giops.cz

Kalendář akcí -

Předchozí
Další

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Portál - kniha Hry a trénink Paměti
 

© Copyright Život90 2008 - 2018.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Zivot90.cz je bez písemného souhlasu Život90, z. ú. zakázáno. Provozovatelé portálu zaručují všem uživatelům ochranu jejich osobních údajů. Provozovatelé nesbírají žádné osobní údaje, které jim uživatelé portálů sami dobrovolně neposkytnou.

test

Zavřít